امروز:

عوامل ایجاد سرطان (کثیفی خون)محیطی است ومشابه غذا خوردن مبتلایان

» نوع مطلب : بیماری هائی که با غذا قابل درمان هستند ،خواص ضد سرطانی انجیر وزیتون ،خوراکی های پیشگیری ودرمان سرطان ،

 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت رضا ملک‌زاده در دومین کنگره بین‌المللی سرطان دستگاه گوارش به گزارش ایسنا گفت: سرطان یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر و ناتوانی در سطح جهان و به ویژه در کشورهای در حال توسعه به شمار می‌رود.

وی افزود: هر سال حدود ۸ میلیون نفر به بیماران سرطانی جدید در دنیا اضافه می‌شود و ۵٫۳ میلیون نفر سالانه به دلیل سرطان فوت می‌کنند. این در حالی است که ۶۵ درصد آنها در کشورهای در حال توسعه‌اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان این که بار اصلی سرطان در آسیا و جنوب شرق آسیا است، اظهار کرد: ۲۵ درصد کل سرطان‌های دنیا در چین بوده و مرگ ناشی از این بیماری نیز در این کشور بیشتر است.

ملک‌زاده افزود: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ سرطان افزایش یابد و ۲۰ میلیون نفر در سال مبتلا به سرطان شوند. همچنین تخمین زده می‌شود ۱۱ میلیون نفر سالانه بر اثر سرطان فوت کنند. بر این اساس در کشورهای در حال توسعه میزان شیوع سرطان از ۵۹ درصد به ۷۰ درصد می‌رسد.

وی گفت: در ۱۴۰ کشور جهان سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در میان زنان بوده و در مردها نیز سرطان ریه و پروستات جزء شایع‌ترین این بیماری به شمار می‌رود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به این که ایران جزء معدودترین کشورهاست که سرطان معده هنوز در آن شایع است، بیان کرد: طی ۲۰ سال گذشته طبق مطالعات انجام شده، مرگ ناشی از سرطان ۲۰ درصد کاهش یافته است که این مسأله نشانه افزایش مراقبت‌های بهداشتی و درمان سرطان در کشور است.

ملک‌زاده علت اصلی سرطان را بر اساس تحقیقات انجام شده عوامل محیطی برشمرد و اظهار کرد: هرچند که عوامل ژنتیکی در بروز سرطان نقش دارند ولی به اندازه عوامل محیطی تعیین کننده نیستند و عمده دانشمندان سرطان نیز با این مسأله موافقند.

وی با ذکر مثالی گفت: ژاپنی‌ها زمانی که به هاوایی مهاجرت کردند سرطان معده در آنها کاهش و سرطان کلون افزایش یافت. بر این اساس فقط تغییر محیط می‌تواند سرطان را به این روش تغییر دهد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار کرد: در سال ۱۹۳۰ سرطان معده در آمریکا مشابه ایران کنونی بود و آنها بدون این که کاری انجام دهند سرطان معده در کشورشان کاهش یافت. براساس بررسی‌های انجام شده، مهمترین عامل کاهش سرطان معده در این کشور، استفاده از یخچال، بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و بهداشت گزارش شد.

ملک‌زاده ادامه داد: سرطان ریه در همان زمان به دلیل مصرف سیگار، دخانیات و آلودگی هوا در آمریکا با رشد همراه شد؛ پس همه این عوامل نشان می‌دهد سرطان قابل پیشگیری است و ۵۰ درصد سرطان‌ها را می‌توان پیش‌بینی و پیشگیری کرد.

وی به مهمترین عوامل خطر در ایجاد سرطان اشاره کرد و گفت: براساس تحقیقات انجام شده، در صورتی که استعمال سیگار و قلیان را حذف کنیم، ۲۵ درصد سرطان‌ها کاهش می‌یابد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افزود: عفونت‌ها، رژیم غذایی نامناسب، عدم فعالیت بدنی، چاقی از جمله عوامل محیطی است که در بروز سرطان موثر بوده و همه این مسائل قابل پیشگیری،کنترل و تغییر است.

ملک‌زاده با اشاره به این که در حال حاضر با اپیدمی چاقی روبرو هستیم[که ظرف 40روز با روش پیغمبرکه زنده خواری وپرهیزازپخته خوری است همه می توانند ده ک بدون عوارض بکاهندولاغرکنند]، اضافه کرد: شانس ابتلا به سرطان به ویژه سرطان کلون، مری و رحم با بروز چاقی افزایش می‌یابد؛ بنابراین باید به دو عامل اصلی چاقی و استعمال دخانیات در جهت کاهش بروز سرطان توجه داشت.

وی بیان کرد: برای سرطان‌هایی که درمان ندارند باید ریسک فاکتورها را شناسایی و آنها را بررسی کنیم، این مسأله نیاز به سرمایه‌گذاری دارد[هیچ نیازی به سرمایه گذاری ندارد به روش پیغمبرغذا خوردن ظرف دوماه همه را دربرابر سرطان واکسن میکند ] و دولت و سازمانهای مردم‌نهاد باید همکاری کنند. همچنین لازم است همه کشورها در کشف این ریز فاکتورها اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به تحقیقات انجام شده در شمال ایران در بازه زمانی ۱۵ ساله گفت: براساس این تحقیق، تاثیر مصرف تریاک در بروز سرطان مورد بررسی قرار گرفت و نتایج اثبات کرد که مصرف تریاک، سرطان‌ها به ویژه سرطان دستگاه گوارش را افزایش می‌دهد.

وی با تاکید بر این که لازم است تحقیقات بیشتری در زمینه شناسایی سرطان انجام شود، گفت: مطالعات متعددی در ۱۲ نقطه کشور در حال انجام است تا مسائل مربوط به سرطان را در کشور شناسایی کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های مهم، پیشگیری ارزان، در دسترس و قابل استفاده از سرطان است که این مسأله مورد توجه ما قرار دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: کاهش مصرف نمک، عدم استعمال تنباکو و اجرای برنامه‌های کنترل چاقی در پیشگیری از سرطان‌های دستگاه گوارش بسیار موثر است.


نوشته شده در : دوشنبه 27 مهر 1394  توسط : هاشم هاشم .    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic